Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Stavba domu od A do Z

Budujeme inženýrské sítě
Publikováno: Čtvrtek, 16.08. 2007 - 23:08:36
Téma:


Nějak jsme na to v rozpočtu ani nemysleli, ale celkem to v dnešní době stojí. Pokud chcete vědět na kolik vás vyjde připojení domečku k elektřině, plynu a vodě, tak si přečtěte tento článek

Takže asi první věc, která je nezbytná k začátku stavby je voda a elektřina. Jelikož vodovodní řád jsme měli od naší parcely daleko, museli jsme si vykopat vlastní studnu, tedy spíše vyvrtat 20 m hloubkový vrt. Tím jsme měli vyřešen přísun vody na stavbu. Elektrickou energii jsme z počátku brali od sousedů, ale po čase jsme konečně vybudovali na hranici pozemku náš rozvaděč, do kterého nám namontovali elektroměr se sazbou D1. Rozvaděč je umístěn zhruba 2 m od sloupu NN. Jelikož jsem si podával žádost o připojení někdy v době vyřizování stavebního povolení (podzim 2005), tak se na mě vztahovaly ještě staré podmínky a navíc byla vyhlášena nějaká "amnestie" v tomto mezidobí a tak jsme za připojení k elektrickému rozvodu neplatili nic. Snad pouze nějaký administrativní poplatek do 1000,-Kč. Bohužel v dnešní době je tento poplatek stanoven ve výši 500,-Kč/ A hlavního jističe. Běžný hlavní jistič je 25 A, takže vám ČEZ (nebo nějaká spřízněná firma) naúčtuje 12500,-Kč. Tyto podmínky platí, pokud se nemýlím, do vzdálenosti 50 m od sloupu NN k Vašemu hlavnímu rozvaděči. Jinak energetici byli jediní, kteří si sami vykopali rýhu od hlavního rozvodu k našemu rozvaděči.
Trochu složitější to bylo s vodovodní a plynovou přípojkou. Výkop v délce 20 m od hranice pozemku k domku jsem si samosebou zajistil sám. Navíc jsem se musel prokopat až k hlavnímu řádu plynu a vody. Hlavní vodovodní řád byl navíc uprostřed cesty a tak jsme si museli vyřídit povolení k překopu a uzavření cesty na nezbytně nutnou dobu. Vodovodní přípojku vodaři zhotovili z dvouplášťové plastové trubky a tak nebylo třeba opískovávat tuto přípojku. Cena s prací i materiálem je zhruba 6000,- Kč. Realizace plynové přípojky proběhla na 2x. Odbočka z hlavního řádu do HUP vyšla na 11 tisíc. Rozvod z HUP do domu s 2 odbočkami (plynový kotel a sporák) vyšel na 14 tisíc. K těmto nákladům je nutno ještě přičíst cenu projektů, vybudování HUP, náklady na výkop a jeho zasypání, obsypový písek.

Tento článek si můžete přečíst na webu Stavba domu od A do Z
http://www.stavbadomu.wz.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.stavbadomu.wz.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=14