Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz
Stavba domu od A do Z

Stavba krbu
Publikováno: Sobota, 03.01. 2009 - 18:45:56
Téma:


Mnoho čtenářů mě žádá, abych se podělil se zkušenostmi se stavbou rohového krbu. Pokusím se proto trochu nastínit pracovní postup včetně plánku a ceny. Jelikož jsem neměl s krbama žádné zkušenosti uvažovali jsme o kompletní stavbě na klíč.

Bohužel zdejší firma byla natolik vytížená, že bychom se krbu dočkali až za půl roku po nastěhování a tak jsme se domluvili pouze na usazení a napojení vložky do komína. Zbytek zůstal na mě.
Pro krb jsme postavili komín o průměru 20 cm systém Ciko. Vložku jsme zvolili Blanzek 700
- Výkon: 10 kW
- Průměr kouřovodu: 200 mm
- Rozměr čela krbu: 700 x 510 mm
- Váha: 116 kg
- Komín: 4 m
- Účinnost: 74,2%

V obývacím pokoji jsme při pokládání potěrů v podlaze usadili potrubí pro přívod vzduchu zvenčí (pro případ, aby nám krb nespálil všechen kyslík v domě). Provrtali jsme strop nad krbem a stěnu do chodby pro rozvody teplého vzduchu po domě. Do patra jdou dva teplovody, z nichž je jeden ještě rozdělen Tkusem do dalších 2 pokojů. Krb nám tedy samovolně (bez pomoci ventilátoru) ohřívá obývací pokoj s kuchyní, chodbu dole, chodbu nahoře a oba dětské pokoje nahoře.
3.11.2007 došlo k usazení vložky, včetně napojení komínového potrubí. Zdejší firma to měla hotovo během necelých 3 hodinek. Hned druhý den jsem poprvé zatopil a ohřál se u rodinného krbu. Další práce na krbu následovaly až za měsíc.
Spodní část krbu jsem dozdil YTONG cihlami. Na horní a zadní část krbu byly použity speciální izolační kalciumsilikátové desky Superizol o tloušťce 30 mm. Vyrábí se v rozměrech 1000x610 a pracuje se s něma podobně jako se sádrokartonem. K lepení se používá speciální vysokoteplotní pojivo, nebo lze použít i flexi lepidlo na obklady. V horní části krbu jsem vytvořil tepelnou komoru, do které byly napojeny teplovodní rozvody. Strop této komory byl hned nad horní hranou otvoru ústícího do obývacího pokoje, aby veškerý teplý vzduch měl kudy odejít a nehromadil se v komoře.


Poté jsem natáhl na celý krb opět flexibilní lepidlo a nakonec jemnou štukovou omítku.

Další práce na krbu pokračovaly zase až po roce. Objednali jsme dřevěnou rampu, schodové dlaždice a obklad IMIT a za víkend byl krb hotov i s vyspárováním.


Celkové náklady na stavbu krbu
Krbová vložka, superizol 6 ks, mřížky, kouřovody, tepelné rozvody, ytong, lepidlo, usazení - 25000,-
Dřevěná rampa - 3200,-
Obklad, dlažba, schodnice - 3500,-
_____________________________
CELKEM: 31 700,- Kč

V roce 2010 vyšla táto realizace i knižně. Kniha má název Stavba krbu vlastníma rukama a vydal ji Václav Vlk v nakladatelství GRADA

Tento článek si můžete přečíst na webu Stavba domu od A do Z
http://www.stavbadomu.wz.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.stavbadomu.wz.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=23