čtvrtek 23. prosince 2010

A je konec

Tak to bychom měli, teď už jen platit, platit, platit :-(




Zateplení stěn:
Venkovní zateplení obvodových stěn jsem dělal až po nastěhování, průběžně po dobu dvou měsíců, nakonec jsem jeden štít nestihl do zimy dokončit, tak jsem ještě dodělával na jaře. Zateplení jsem provedl fasádním polystyrenem o tloušťce 10cm ve dvou vrstvách, abych eliminoval tepelné mosty mezi deskami, které nikdy nejsou ideálně rovné. Desky jsem lepil nízkoexpanzní pěnou, přímo na cihly, kotvení jsem neprováděl. S pěnou je práce rychlá, ale musí se dávat pozor na odlézání desek o několik mm a vždy po cca 15 minutách desku ještě jednou dorazit. Protože jsem nestihl celé zateplení do 14 dnů bylo potřeba polystyren přebrousit aby se odstranila zažloutlá mikrovrstva na povrchu, broušení byla hrozná práce. Natažení perlinky a lepidla jsem nechal zedníkům. Fasádu jsem z finančních důvodů odložil až na další roku, takže je zatím dům jen v lepidle.
Štíty domu jsou obložené dřevem, vzhledem k cenám fasádních profilů jsem použil obyč. smrkové palubky o tloušťce 15mm, montované jsou na rošt z latí, latě jsou zapuštěny do polystyrenu, na jihozápadním štítu je 2cm odvětráváná mezera, na severovýchodním štítu jsem se na odvětrání vykašlal, protože tam slunce skoro nesvítí, uvidíme co to udělá. Chtěl jsem dům v horském stylu, proto to obložení dřevem. Původně jsem chtěl obložit i stěny ve stvlu falešného roubení ale za prvé se to nelíbilo na úřadě a za druhé by bylo docela problematické kotvení vzhledem k tloušťce zateplení.



Kolaudace:
Kolaudace proběhla hladce, paní z úřadu nic nekontrolovala, nic neměřila, neprohlížela, neřešila. Chtěla vidět akorát revize a prohlášení projektanta že stavba proběhla v souladu s projektem. Původně jsem měl z tohoto aktu obavy a dlouho ho odkládal, protože na domě byly udělány některé změny, také jsem chtěl mít skoro vše hotové, protože se říkalo, že stavbu na ohlášku nezkolaudují bez fasády, nakonec to problém nebyl. Navíc u nás na úřadě ještě nemají zaběhlý nový systém, u stavby na ohlášku se totiž klasická kolaudace neprovádí, pouze se úřadu písemně oznámí, že hodlám stavbu užívat a pokud oni do 30 dnů užívání nezakážou bere se to jako souhlas s užíváním. A úřad se ozval až 6 týdnů po mém oznámení. Je paradox že tento zákon už platí 2 roky a oni stále jedou jakoby postaru.

Shrnutí:
Tak a teď co bych udělal při další stavbě jinak, je to víc než dost. I když jsem před stavbou načetl co se dalo, sbíral zkušennost od jiných co už postaveno měli, stejně se člověk nevyhne chybám. Asi určitě bych stavěl opět dům v nízkoenergetickém či pasivním standardu, ale z jiného materiálu, Porotherm na tyto stavby není vhodný, nedosáhne se vzduchotěsnosti. Pravděpodobně bych použil VPC bloky. Střechu bych nedělal sedlovou, natož s vikýři a střešním oknem, je to vše zbytečně složité a problematické, Udělal bych pultovou střechu s plnohodnotným 1. patrem. Více prací bych se snažil udělal sám. Eliminoval bych použití sádrokartonu. Vytápění by bylo určitě podlahové, O zdroji vytápění zatím nemám jasno, vše má svá pro a proti. Za druhou sezonu jsem protopil 12tis. Kč v elektrice, což při vytápění přímotopy na teplotu 23st. není vůbec špatné a s takovou částkou počítali i mé výpočty. Vybral bych si vhodnější pozemek, zde je problematické že se od silnice svažuje z kopce dolů navíc k severozápadu. Taky nutnost použití tlakové kanalizace přináší problémy. Větrání s rekuperací bych instaloval opět, ale od jiné firmy. Mít peníze, udělal bych dům o pár metrů delší. Vodoměr bych umístil do domu a né do šachty, zvolil jiné umístění boileru. použil jiné materály, tolik bych nespěchal atd atd. zkušeností nasbírá člověk mraky a myslím si že ani na druhém domě to všechno nevychytá. Vždy když se po domě pohybuji mě napadají další a další věci, které bych dělal jinak, ani to nejde vše vyjmenovat.
Dům je tedy prakticky dokončen, chybí dodělat zámkovou dlažbu na stáních pro auta, chodníčky, definitivní oplocení, vrata a nějaké drobnosti. Celkový účet je 2,3 mil. Kč, psal jsem si od projektu každý šroubek. Naopak v této ceně není vnitřní vybavení tzn nábytek a spotřebiče. Ještě cca 200tis. bude potřeba na dokončení. Dům jsem stavěl rok a půl k nastěhování a další rok a půl ho dodělával. Odpracoval jse 2200hodin, dalších 700hodin odpracovali mí pomocníci.
Každému kdo by chtěl stavět to rozlouvám a upozorňuji ho na možná rizika, kterých je dost.

středa 10. února 2010

Podlahy, topení, stěhování




Tak ještě zbývalo položit podlahy tam kde není dlažba, namontovat přímotopy a spoustu drobných dodělávek a mohli jsme se nastěhovat.


V obýváku jsem pokládal plovoucí podlahu od firmy Alocc, šlo to dobře a vypadalo pěkně než jsem zjistil že to nedostanu pod obložky a že by kolem zůstaly škvíry, takže jsem to musel celé rozebrat a přeskládat z opačného rohu aby se mi to podařilo zasunout pod obložky, které už byly namontované. Dále jsem dával lino do komor, pracovny a horní chodby, to bylo celkem snadné. Koberec máme pouze v ložnici a přilehlé šatně.


Celý dům je vytápěn přímotopy, zvolil jsem panely s akumulací od firmy Mirava, které v sobě mají takové cihly, které se nahřejí a pak i při vypnutí nízkého tarifu (4 x hodinu denně) ještě nějakou dobu topí, ale tento efekt u malých 500W panelů je jen cca 20minut, dále to v masivně zateleném domě není ani potřeba, člověk výpadek topení nepociťuje, takže to byly v podstatě vyhozené peníze. Takový panel stojí 3-4x tolik co běžný přímotop. A co je na tom celém nejhorší je to, že když panely chladnou, tak v nich dost nepříjmně praská, až se člověk lekne. Proto budu panely po skončení topné sezony reklamovat, ale co jsem tak četl zkušennosti jiných, tak to moc nepomůže, prostě je to KRÁM. Při montáži jednoho přímotopu se mi v den stěhování podařilo navrtat kabel ve zdi, takže jsem vyřadil z provozu osvětlení celého přízemí, lahůdka, naštěstí ten den měl přijet eletrikář na nějaké dodělávky, takže jsem to jen ve zdi vysekal on to pospojoval. Díval jsem se sice před vrtáním na fotky a pečlivě si vyměřil kde vedou vodorovné kabely, jenže jsem zapomněl na ty svislé.


Takže od začátku září bydlíme. Zbývá ještě dodělat venkovní zateplení, fasádu, palubkové obložení štítů, sádrokartony ve dvou místnostech a horní koupelnu.


úterý 9. února 2010

obklady, dlažby, dveře, kompletace, kuchyň






















A teď zmíňka o pracech, které jsem nedělal já a které stály nemálo peněz.



Přijeli namontovat interiérové dveře, vybrali jsme slovenského výrobce Femada, protože dělá dveře z masivu za poměrně příznivé ceny, jedny vyšly na 10500Kč včetně obložek. Dveře jsou dělány trochu jinak než je běžné, jsou z lepeného napojovaného eurohranolu a na povrchu je 4mm kvalitního dřeva bez suků, takže vypadají moc pěkně. Díky eurohranolu by se neměli kroutit, ale v koupelně a komoře už asi vlhkost zapracovala, protože jdou hůře zavírat (po půl roce). Dále už troje dveře nedrží přivřené nebo otevřené, to nevím jestli se dá ještě seřídit. V podmínkách záruky je že vlhkost v domě by měla být do 38%, to ale není reálné, běžně se pohybuje vlhkost v domě kolem 50%. Kování jsme použili portugalské ve starém stylu s keramickou klikou, bohužel není příliš kvalitní, nejprve začalo vrzat, to jsem na doporučení dovozce promazal a pak se uvolnily ty porcelánové návleky na nejpoužívanějších dveřích a protáčí se to, budu to reklamovat.






Pak instalatéři na které jsem si dosud nemohl stěžovat přijeli na kompletaci sanitárního vybavení a baterií. Bohužel zjistili že nejde namontovat bidet a to i přestože měli při hrubé instalaci k dispozici technické výkresy všech budoucích předmětů. Takže se museli sekat obklady na WC a předělávat vodu k bidetu. Další věc co mě naštvala bylo že udělali odvod kondenzátu z bojleru mimo dům, protože jim to nevycházelo do kanalizace, spád tam sice byl, ale nevešli se tam potřebné tvarovky do stoupačky, já jsem s tím souhlasil, netuše jaké to bude mít následky. Dále si nevšimli že u nás v domě je velký tlak vody, to pozná i laik když pustí kohoutek, nechápu že to nepoznal instalatér, takže pojišťák v bojleru tlak přes 6 barů nevydržel a začal pouštět vodu ven, zrovna v době kdy mrzlo a vývod na fasádě zamrzl, takže voda začla vytékat do komory pod schody, kde následně natekla pod anhydrid až na základovou desku, kde zůstala , protože nemá kam odtéct. Paráda, ještě že mám pojištění. Zjistil jsem si tedy že je potřeba instalovat redukčák na tlak. Dále od výrobce bojleru jsem se dočetl že je možnost instalovat expanzní nádobu před bojler a tím eliminovat odkapávání kondenzátu z pojišťáku. Nechal jsem to tak tedy udělat, tentokrát už jsem pozval jiné instalatéry. Takže tlak v domě je nyní na rozumných 3,5 barech (můžu si regulovat) a z pojišťáku už nic nekape. Toto vše už mohlo být mnohem dříve a mohlo se předejít takovéto havárii, být původní instalatér trochu bystrý.






Kuchyň: To je taky téma na dlouho, protože jsme ji vybírali dlouho a taky dlouho přemlouvali kuchyňáře a truhláře aby nám předložili nějakou cenovou nabídky, protože s tím má většina problém, zřejmě mají práce dost (nábytek Jamall, M-interiéry a ještě jeden šmudla z Vlašimy). Vzhledem k cenám a tenčícímu se kontu jsme nakonec uvažovali i o kuchyni z Ikea, ale to by bylo potřeba udělat mnoho kompromisů, jednak rozměrových a druhak vzhledových a zas tolik bychom neušetřili. Nakonec jsme zašli do firmy Elnar, kde měli akci při předložení konkurenční nabídky udělají cenu ještě o 5% nižší něž jiný truhlář, toho jsme ani nevyužili, ale i tak jsme získali slevu 22%. Naše malé kuchyň ve tvaru U tedy vyšla na 90tis. Kč bez spotřebičů. Původně zamýšlená dvířka z masivu jsme nahradili MDF folii v barvě vanilky. Vypadá to moc pěkně, ale kvalitou zracování moc nadšen nejsem, jde hlavně o některé detaily, které mohli být zpracovány precizněji. Spotřebiče jsme kupovali samostatně a většinou značky Fagor.











Malování


Další nekonečnou prací po sádrokartonech bylo malování, původně jsem si myslel že malování bude to jediné co si na svém domě udělám sám, protože jsem to už dělal mnohokrát ve svých původních domovech. Nakonec jsem si toho na domě udělal sám mnohem víc.

Štuk na stěnách jsem před malování zbrousil smirkovým papírem aby stěny byly hladké a nehrozilo odření ruky při kontaktu se stěnou. Místo penetrace jsem použil hodně rozředěnou barvu Primalex plus, protože prý penetrace se pak špatně překrývá. Myslel jsem že to natřu jednou tím zředěným a pak dvakrát normální neředěným, ale bylo to málo, celkem byly potřeba nátěry čtyři a je jedno jakou jsem použil barvu. Na strop v obýváku jsem dal Hornbach profesional sněhobílá, kyblík za 1000Kč, bylo to strašně husté, nemělo se to ředit a při malování válečkem to na mě pořád kapalo, barva je to asi kvalitní protože nejde ani vyprat z monterek. Na stěny v obýváku jsem použil podobnou barvu od výrobce Conad, taky se neředila, ale práce s ní byla o něc snažší. Do ostatních místností jsem dával buď Primalex Polar nebo Plus, to podle účelu místnosti. Taky se ukázalo že malovat poprvé v novostavbě válečkem je blbost. Nedokázalo to pokrýt 100% plochy, protože ve štuku jsou přece jen nerovnosti, takže jsem musel použít štětku a až po té na další nátěry váleček. Většina stěn je bílých, akorát pracovna je meruňková a WC tmavě zelené. V ložnici jsem stěny vyťopkoval mořskou houbou, vypadá to jak tapeta.

Nekonečné sádrokartony


Práci se sádrokartonem jsem věnoval neskutečně mnoho času a dosud není ještě vše hotovo. Sádrokarton je na šikminách a stropech v podkroví, na stropech většiny místností v přízemí. Jsou z něj všechny příčky v podkroví a ještě strop v garáži. Práce je to zdlouhavá, hlavně několikeré tmelení a broušení. Poprvé vyplním spáry tmelem Uniflot, po zaschnutí lehce přebrousím a přetáhnu finiš tmelem, ten po zaschnutí opět přebrousím a ještě jednou přetáhnu tmelem a zase přebrousím. A i tak ještě dnes nacházím místa kde jsou nějaké nedostatky. Navíc se místy začali vykreslovat spojed desek a to ty s origo hranou od výrobce. Praskliny se zatím nikde po víc jak půl roce neobjevily, vyjímkou je spoj mezi stropem a zdivem, ale tam přijde akrylát. Měl jsem problém s bočním ostěním mého pultové vikýře, vzhledem k vrstvě izolace ve střeše nebylo kam uchytit rastr. Pořád jsem toto odkládal, protože jsem si s tím nevěděl rady, nakonec jsem to vymyslel tak že jsem tam dal CD profily svisle a chytil jsem je dole na UD kterým jsou zakončeny CD profily na šikmině. A nahoře jsem je uchytil na CD stropu, jsem zvědav co to udělá, ale vzhledem k malé ploše by to mělo tu desku unést. Na druhé straně vikýře ostění navazuje na příčku takže tam deska drží i na CW profilech, ale pro jistotu aby horní část nebyla ve vzduchu jsem dal CD i tam. Nějak jsem toto řešení zapomněl nafotit.

Do budoucna už nechci v domě žádný vikýř, ani sádrokarton, ani šikmou střechu ....

V podkroví jsem z úsporných důvodů zvolil plechová futra a to byla další chyba, jednak do nich nejdou dát dveře od výrobce Solo, nevím podle jaké normy je to dělané, ale zřejmě dělá každý podle jiné normy a proto to nepasuje, dále futra nejsou v celé výšce stejně široká, hlavně uprostřed se zužují cca o 5mm a dveře tak drhnou. Přemýšlím že je asi všechny vyházím a dám obložky až se na ně zmůžu.